Dodatok ku blogom o medveďoch

Autor: Vladimír Hatara | 29.12.2013 o 20:47 | (upravené 9.7.2014 o 14:41) Karma článku: 4,53 | Prečítané:  751x

Vzájomné konflikty ľudí a voľne žijúcich zvierat bývajú spravidla hodnotené jednostranne. Niekto tvrdí, že ich vždy zámerne i nechcene vyprovokuje človek, iní namietajú, že zvieratá sami o sebe disponujú agresívnym potenciálom a sú preto pre človeka apriórne nebezpečné. Že je človek pre zvieratá z hľadiska ich vnímania vcelku rovnocenným súperom si ukážeme na názornom príklade.

 

Stretnutie človeka s medveďom, ale aj akýmkoľvek iným  veľkým cicavcom - predátorom je v prvom počiatku psychologický konflikt. Zvažujú sa vyhliadky na ohrozenie, na možnosti  úteku - tak zo strany človeka, ako aj zvieraťa. Stretnutie je psychologický súboj dvoch osobností - či preváži opatrnosť či skúmanie alebo okamžitý útek do bezpečia, o tom rozhoduje individuálna mentálna výbava, typ nervovej sústavy a emočnej konštitúcie, ako aj individuálne skúsenosti tak zvieraťa i človeka. V 90% prípadov náhlych stretnutí v dostatočnej neutrálnej a teda pozorovacej vzdialenosti platí, že ak vo fáze vzájomného zvažovania vyhliadok aktívne a nie váhavo vykročíte smerom ku zvieraťu (medveďovi, levovi a pod.) zviera pre istou v prvom okamihu ustúpi, ba ak sa proti nemu rozbehnete, ujde do dostatočnej bezpečnej vzdialenosti. Naša drzosť ho poriadne zaskočí. Preto dokáže niekedy aj malý drzý a neústupčivý hlodavec odradiť veľkého predátora. Vlastný život i zdravie sú aj vysoko postaveným zvieratám úplne najmilšie. Takéto tvrdenie má platnosť na základe všetkých doterajších zdokumentovaných pozorovaní správania zvierat. Neoplatí sa to však skúšať, nakoľko nikdy neviete, na aký typ zvieraťa ste práve narazili. Ak ide o enormne sebavedomého jedinca, po prvom ústupe a následnom zvážení situácie zaútočí a budete si za to môcť vy sami. Ešte horšie dopadnete, ak váš náznak útoku opätuje okamžite vlastným, poriadne horkokrvným atakom.

Na ilustráciu psychologickej podstaty konfliktu pri stretnutí  so zvieratami v prírode možno uviesť ukážku "psychologickej hry" s levmi, uvedenú na youtube, ktorej aktér vynikajúco v každom okamihu hodnotí meniace sa psychické rozpoloženie levov (opatrnosť - obrana teritória a vlastnej integrity - únik - útok - zvedavosť), pričom mu je vopred zrejmé, že na elimináciu prípadnej útočnej aktivity levov postačuje akýkoľvek mimoriadne výrazný, pre nich úplne neznámy podnet: v jeho prípade kotúč obyčajného toaletného papiera. Hra je jednoduchá: učupenému aktérovi napríklad postačuje čo len mierne sa vztýčiť alebo iba pozdvihnúť plecia - a "kraľ zvierat" sa náhle zastaví, ba uhýba pohľadom. Jemné pohybové nunasy človeka lev vynikajúco vyhodnocuje a mení podľa nich správanie. Pravda, nepoznáme iné okolnosti tohto zdokumentovaného stretnutia s levmi, možno však s vysokou pravdepodobnosťou predpokladať, že ide o skupinu levov v safari parku, zvyknutých na prítomnosť ľudí, pričom možno vylúčiť podozrievavý predpoklad, že levy aktéra poznali. Skôr však platí, že aktér  poznal ich a vedel, čo si môže v tomto prípade dovoliť. Raz sa však jeden sebavedomý lev naštve a na takúto ľudskú drzosť rázne a bez zaváhania odpovie.

Tu je ukážka:  http://www.youtube.com/watch?v=iOEA9qGf5uk 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?